Talán hat - hét éves lehettem, amikor hoztam egy döntést: "Ha egyszer felnövök, nem hagyom, hogy gyerekek magányosan éljenek!"
Ebben annyira hittem, olyan mély elhatározás született meg bennem akkor és ott, hogy nem hagyta sosem kialudni lelkemben a tüzet...
Amikor felnőttem, és ráléptem a gyermekkoromban oly tisztán kirajzolódó útra, tettem egy fogadalmat: "A szülőket és gyermekeket - tudásom és tapasztalatom legjavával - segíteni és támogatni fogom abban, hogy kölcsönös megértésben, elfogadásban, szeretetben élhessenek egymással."
Mindezek ellenére azonban sok esetben valahol "elcsúsznak" a dolgok, egy idő után pedig már nem találják a családtagok az egymáshoz vezető utat. A szülők egykori közös álma - boldog szülőként neveljenek boldog gyermekeket - fokozatosan egyre nagyobb ködbe burkolózik, és ha nem kérnek / kapnak segítséget, az álmuk beteljesülése elmarad.
Nagymértékben befolyásolja egészségi állapotunkat, meghatározza gyermekeink magatartását, viselkedését, tanulási képességét. Ahhoz, hogy egy gyermek "jól" működjön, a családnak - függetlenül attól, hogy a szülők elváltak, vagy sem - "jól" kell működnie.
De hogyan válhat ez valóra?
Mitől működik, és mitől nem?
Mik gátolnak minket abban, hogy harmóniában éljünk önmagunkkal és környezetünkkel?
Izgalmas kérdések, és még izgalmasabbak a válaszok...
... ezt megnéztem - azt meghallgattam, előadásokra, konferenciákra, műhelymunkákra, különböző képzésekre jártam, még végre MEGTALÁLTAM... Amikor megválaszolatlan kérdéseim végre válaszra leltek, felkiáltottam:
"Ha ezt az emberek átlátnák, megismernék és megértenék, iránytűként megmutatná számukra a helyes irányt a gyermeknevelésben, megelőzhetnék vele a nagyobb krízisek, problémák kialakulását, a gyerekek tudatosan vághatnának bele kamaszkoruk izgalmas, és veszélyekkel teli utazásába, melyből megerősödve, győztesként jönnének ki, és nem utolsó sorban szülők - gyermekek nem nehezítenék meg öntudatlanul önmaguk, illetve egymás életét, hanem kölcsönös megértéssel és szeretettel viszonyulnának egymáshoz."
Sajnos nem tanították meg nekünk sehol gyerekkorunkban, nem árulta el senki az örömteli, sikeres élet titkát..., pedig legalább olyan fontos szerepe van az életünkben, mint az írásnak, olvasásnak, számolásnak, vagy testedzésnek. A tankönyvek írnak az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás fontosságáról, testünkre gyakorolt hatásairól, de nem segítenek minket abban, hogy megismerjük valódi önmagunkat, megértsük gondolatainkat, érzéseinket, viselkedésünket, a világhoz fűződő kapcsolatunkat. Véleményem szerint, ha külön tantárgyként szerepelne az iskolai órarendbe az önismeret, drasztikusan lecsökkenne az iskolai bántalmazások száma, létrejönnének az egymást elfogadó, segítő, támogató közösségek...
Amint visszatalálunk önmagunkhoz, meghalljuk lelkünk hangját, megérezzük a létünk forrásából fakadó erőt és bölcsességet, valamint a testünkben szétáradó békét és szeretetet.
Hiszem azt, hogy minden szülő a legjobbat akarja gyermekének, akit teljes szívéből szeret, mint ahogy minden gyermek szereti szüleit, és boldognak szeretné látni őket, valamint arra vágyik, hogy jónak, szerethetőnek, és elfogadhatónak tartsák őt, és mégis... Sokszor valahol félre csúsznak a dolgok, és kialakul a családban a zűrzavar.
Amint megismerjük, megértjük önmagunkat, meghalljuk gyermekünk lelkének hangját...
Kulcsot kapunk az élet nagy területeinek megoldásához...
Megnyílik az út előttünk a valódi önszeretet, önelfogadás, önmegbocsátás irányába...